Brykczynski.pl

Blog prawny

Co to jest leasing komercyjny z gwarancją osobistą (i jak się z niego wydostać)

Masz swój nowy pomysł na mały biznes – potrzebujesz tylko miejsca, aby go uruchomić. A znalezienie idealnego miejsca dla Twojego przedsięwzięcia może być skomplikowanym równaniem lokalizacji, wystroju, udogodnień i powierzchni kwadratowej. Znalezienie odpowiedniego właściciela i umowy najmu jest również istotne, a niestety dla początkujących przedsiębiorców, właściciele mogą być nieco bardziej niezdecydowani, aby wynająć lokal firmom z niewielką historią, lub mogą poprosić o dodatkowe klauzule, aby zapewnić, że otrzymają swój czynsz.

Jedną z nich jest osobista gwarancja, na którą coraz więcej komercyjnych wynajmujących nalega na najemców. Więc jak to działa? I czy można się z niej wycofać?

Gwarancje, dobrzy ludzie i czas na odejście

Zasadniczo, osobista gwarancja w komercyjnej umowie najmu jest tym, na co wygląda: czyni cię osobiście odpowiedzialnym za czynsz, jeśli firma nie będzie w stanie zapłacić. Oznacza to, że jeżeli biznes upadnie w jakimś trudnym miesiącu lub ostatecznie nie odniesie sukcesu, wynajmujący może pozwać cię o niezapłacony czynsz z tytułu najmu komercyjnego. Biorąc pod uwagę wskaźnik niepowodzeń nowych biznesów, jest to oczywista ochrona dla lękliwych właścicieli, ale oferuje właścicielowi małego biznesu niewiele w sposobie ochrony finansowej lub prawnej.

Najlepszą opcją dla Ciebie jest oczywiście nie mieć żadnej z tych klauzul w umowie najmu na samym początku. Jeśli możliwe jest wykazanie wcześniejszych stałych zysków lub udokumentowanie stałych płatności czynszu w innym miejscu, możesz być w stanie uniknąć osobistej gwarancji. W przeciwnym razie, istnieje kilka opcji do negocjacji:

Zwolnienie czasowe: Można zażądać, aby gwarancja osobista wygasła po pewnym czasie i udowodnionej płatności, np. po dwóch latach pięcioletniej dzierżawy; lub
Klauzula Dobrego Faceta: Możesz poprosić, aby zamiast osobistej gwarancji wstawić gwarancję „dobrego gościa”, która będzie Cię obowiązywać tylko do momentu, kiedy zgodnie z prawem opuścisz lokal, pod warunkiem, że do tego czasu będziesz płacić czynsz.

Wcześniejsza rezygnacja z gwarancji

Jeśli podpisałeś osobistą gwarancję jako część umowy najmu komercyjnego, Twoje możliwości wcześniejszego wyjścia z niej są dość ograniczone. Możesz poprosić o wprowadzenie poprawki do umowy najmu lub renegocjować warunki gwarancji. Możesz zaproponować swojemu wynajmującemu ugodę w sprawie pozostałego zadłużenia czynszowego. Możesz też po prostu wyjść za kaucją, a później zająć się tym w sądzie.

Tak jak nie powinieneś zawierać umowy najmu komercyjnego przed konsultacją z doświadczonym prawnikiem komercyjnym, tak samo mądrze byłoby porozmawiać z prawnikiem przed wyjściem z umowy najmu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powrót do góry