Brykczynski.pl

Blog prawny

Odpowiedź Ubera na śledztwo w sprawie molestowania seksualnego

W zeszłym tygodniu były prokurator Stanów Zjednoczonych Eric Holder podzielił się szczegółowymi wynikami swojego dochodzenia w sprawie molestowania seksualnego w Uberze z podkomisją zarządu firmy. Podczas gdy wyniki tego śledztwa raczej nie zostaną upublicznione, skutki nie mogą pozostać tajemnicą.

We wtorek w zeszłym tygodniu Uber zwolnił ponad 20 osób w odpowiedzi na liczne dochodzenia dotyczące kultury korporacyjnej i postępowania firmy, a dziś rano firma potwierdziła, że jej drugi najpotężniejszy dyrektor wykonawczy, Emil Michael, został zwolniony jako starszy wiceprezes ds. biznesu. I, biorąc pod uwagę, że żadne z dochodzeń nie jest skończona, więcej zmian może być nadchodzące.

Odejście

Jak donosi Axion, Michael był uważany za prawą rękę prezesa Travisa Kalanicka i przypisuje mu się wiele z biegłości Ubera w pozyskiwaniu funduszy. Dokładnie dlaczego Michael został zmuszony do odejścia pozostaje tajemnicą: CNN zauważyło, że to Michael trafił na pierwsze strony gazet w 2014 roku za zasugerowanie firmie przeprowadzenia badań opozycyjnych na dziennikarzach krytycznych wobec Ubera oraz za wizytę w barze dla eskorty w Korei Południowej z Kalanickiem i innymi pracownikami w tym samym roku. A Axion zauważa, że Michael rzekomo przeglądał raporty medyczne pasażerki Ubera zgwałconej przez swojego kierowcę w Indiach.

Pozostałe zwolnienia są w dużej mierze odpowiedzią na oddzielne dochodzenie prowadzone przez firmę prawniczą Perkins Coie LLP, która podobno przejrzała aż 215 raportów kadrowych. Podczas gdy ci zwolnieni nie zostali publicznie zidentyfikowani, niektórzy z nich mogli być wyższą kadrą kierowniczą. Poza zwolnionymi, 31 pracowników jest obecnie na etapie doradztwa lub szkolenia, a kolejnych siedmiu otrzymało pisemne ostrzeżenia od firmy. Perkins Coie nadal bada 57 innych roszczeń.

Przeprowadzka

Kalanick przyznał, że potrzebuje pomocy w zakresie przywództwa, zarówno w celu zastąpienia szefów finansów, rozwoju, inżynierii, polityki i komunikacji, którzy odeszli. Potrzebuje również pomocy w przebudowie wizerunku i kultury Ubera. Firma podobno zatrudniła co najmniej dwie wysoko postawione osoby na stanowiskach kierowniczych, obie kobiety, których zadaniem jest ponowna ocena strategii i przemyślenie marki Ubera, a także zatrudniła firmę zajmującą się poszukiwaniem dyrektora operacyjnego.

Była dyrektor wykonawcza Apple Inc. Bozoma Saint John i profesor Harvard Business School Frances Frei będą miały za zadanie wypalić wizerunek marki splamiony niemal nieustanną falą skandali korporacyjnych w ciągu ostatniego roku.

Tymczasem sam Travis Kalanick ogłosił, że bierze urlop. W mailu do swoich pracowników napisał: „Dla Uber 2.0, aby odnieść sukces, nie ma nic ważniejszego niż poświęcenie mojego czasu na budowanie zespołu przywódczego. Ale jeśli mamy zamiar pracować nad Uberem 2.0, muszę również pracować nad Travisem 2.0, aby stać się liderem, którego ta firma potrzebuje i na którego zasługujecie.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powrót do góry